Budowa osuszaczy kondensacyjnych
Osuszanie budynków Kraków. Wynajem osuszaczy Kraków
Bezpłatny dojazd i pomiary wilgotności

CZYM WŁAŚCIWIE SĄ OSUSZACZE?

W dużym uproszczeniu osuszacze to urządzenia elektryczne, które pochłaniając wilgoć z powietrza zamieniają ją w wodę. Woda zbierana jest do zbiornika osuszacza lub odprowadzana na zewnątrz. Dzieje się tak z powodu sorpcyjnych właściwości powietrza, które pochłania wilgoć ze ścian, podłóg i innych elementów wyposażenia wnętrz. W związku z tym osuszając powietrze – osuszamy jednocześnie ściany, sufit, posadzki a nawet meble czy wykładziny.

Jak działa osuszacz kondensacyjny
Konstrukcja osuszacza opiera się na ramie zmontowanej z blach stalowych. Kompresor pompuje gaz R 134a do zamkniętego układu chłodzenia. Poprzez układ cienkich rurek gaz wpompowywany jest do parownika gdzie następuje jego rozprężenie. Podczas rozprężania gaz schładza parownik. Z parownika poprzez kondensator, gaz oddając ciepło powraca do kompresora i cykl się powtarza. Powietrze napędzane przez wentylator przedmuchiwane jest przez parownik. Wilgoć zawarta w powietrzu osadza się na ściankach parownika. Tak powstały kondensat pary wodnej skraplany jest do pojemnika na skropliny.

W pojemniku na skropliny zainstalowany jest pływak, który podnosząc się wraz z cieczą do pozycji maksymalnej pobudza wyłącznik. Wyłącznik wyłącza urządzenie oraz wysyła sygnał elektryczny do lampki kontrolnej informując użytkownika o konieczności wypróżnienia zbiornika.

Podstawowe cechy osuszaczy kondensacyjnych

  • Osuszacze zaopatrzone są w automatyczny układ zapobiegający zmrożeniu parownika. Płytka sterująca co 20 min, wysyła sygnał elektryczny do elektrozaworu otwierającego obieg ciepłego gazu, który rozmraża parownik.
  • Regulowany higrostat włącza i wyłącza urządzenie w zależności od zadanej wilgotności pozwalając utrzymać zadane parametry klimatyczne. Kompresor urządzenia zaopatrzony jest w zawory membranowe, które umożliwiają pochylanie urządzenia a nawet obrócenie go „do góry nogami” podczas transportu.
  • Urządzenia zaopatrzone są w koła pozwalające na łatwe przemieszczanie oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie osuszaczy.
  • Każdy osuszacz jest wyposażony w filtr powietrza. Filtr najlepiej przedmuchiwać sprężonym powietrzem lub spłukać wodą. Nie wymaga wymiany.
  • Obudowę osuszaczy wykonano z blachy zabezpieczonej przez korozją oraz laminowanej z zewnątrz. Zapewnia to długotrwałą odporność przed korozją nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych.
  • Każdy osuszacz jest wyposażony w filtr powietrza. Filtr najlepiej przedmuchiwać sprężonym powietrzem lub spłukać wodą. Nie wymaga wymiany.
  • Każdy osuszacz jest wyposażony w filtr powietrza. Filtr najlepiej przedmuchiwać sprężonym powietrzem lub spłukać wodą. Nie wymaga wymiany.

Specyfikacja techniczna przykładowego osuszacza Oasis D270HD

Wydajność znamionowa: 40 l/doba
Przepływ powietrza: 510 m3/h
Koła transportowe: tak
Uchwyt: uchwyt centralny
Higrostat: mechaniczny
Zakres temperatur pracy: 6-43 stopni C
Czynnik chłodniczy: R134a
Moc: 480 W
Możliwość podłączenia zestawu spustowego skroplin: tak
Automatyczny wyłącznik przelewowy: tak
Pojemność zbiornika skroplin: 9 l
Filtr powietrza: tak
Obudowa: stal laminowana i stal nierdzewna
Waga: 31 kg
Wymiary: 60x38x37cm
Sterowanie: higrostat mechaniczny
Cechy szczególne: bezawaryjność, produkt Polski
Głośność pracy: 55dB
Zasilanie: 230V/50Hz
Wielkość obsługiwanych pomieszczeń: 300 m3
Produkcja: Polska
Sprzedaż osuszaczy Wynajem osuszaczy

* wydajność znamionowa dla osuszaczy liczona jest w warunkach 30 stopni C i 90% wilgotności względnej.